گالری ما

اطلاعات تماس

سفره عقد

چیدمان سفره عقد

آشنایی با نحوه چیدمان سفره عقد و مدل های آن

چیدمان سفره عقد، از دیرباز تاکنون در ایران باستان مرسوم بوده است. با وجود تنوع محلی و منطقه‎ای، مراسم عروسی در ایران، مانند بسیاری از آیین های دیگر در کشور، به سنت‎های کهن زرتشتی باز می‎گردد.

اگرچه مفاهیم و تئوری ازدواج در سال های اخیر به شدت تغییر کرده است، اما این مراسم کمابیش مانند ایران باستان باقی مانده است. سفره عقد در آیین باستان حاوی اقلام مختلفی بود که هر کدام نماد هر یک از خدایان محافظت کننده از عناصر طبیعت مانند گیاهان، زمین و آب بودند، و تاثیر زیادی در برگذاری مراسم و زیبایی سالن عقد دارد

در حال حاضر برای نشان دادن نمادها از یک آینه (جایی که زوجین سرنوشت خود را در آن مشاهده می کننده) و دو شمعدانی (برای روشن کردن آینده عروس و داماد) استفاده می شود.

از دیگر عناصر تشکیل دهنده و وسایل سفره عقد، می توان به عناصر طبیعی خوراکی و غیر خوراکی اشاره کرد. به‎عنوان مثال وجود نان به معنای رفاه، عسل و شکر بلورین به معنای شیرین کردن زندگی زوجین و اسفند برای دفع چشم بد است.

گیاهان و میوه هایی همچون اسطوخودوس، یاس و رز سفید نماد فراوانی و باروری زندگی مشترک هستند. سکه های طلا و یک کاسه آب با گل و گلبرگ های شکوفه پرتقال نیز از جمله رایج ترین لوازم سفره عقد هستند.

در گذشته وسایل سفره عقد به ابتدایی ترین صورت ممکن استفاده می شدند. امروزه این ابزارها دچار تغییراتی شده و با هنر مدرن تلفیق شده اند. به گونه ای که مدرن ترین لوازم سفره عقد در شیک ترین و لاکچری ترین ظاهر ارائه می شوند.

در ادامه به معرفی چینش سفره عقد به صورت مدرن، کلاسیک، سنتی و ساده می پردازیم. می‎توانید برای آشنایی بیش تر با هر یک از روش های چینش سفره، ما را تا پایان این مقاله تخصصی و مفید همراهی کنید.

وسایل سفره عقد

چیدمان سفره عقد ایرانی با چه آیین هایی همراه است؟

اصولا برگزاری آیین عقد تنها به چینش سفره عقد و طراحی منحصر به فرد آن محدود نمی شود. بلکه این آیین دارای مناسبات ویژه ای است که تنها در لایه های عمیق فرهنگ ایرانی دیده می شوند.

هر یک از خانواده های اصیل ایرانی با توجه به رسومات ویژه ای که دارند، می توانند از این آیین های سنتی، باستانی و مدرن بهره مند شوند. این مناسبات شامل مناجات اولیه، پرسش از شاهدان، مسئولین و خود زوجین است.

در نهایت نیز تلاوت آیاتی از کتاب مقدس قرآن به صورت نمادین انجام می شود. اگر زوجین مایل به برگزاری مراسم عقد آریایی هستند، امکان انجام این مراسم به صورت باستانی وجود دارد.

در برخی موارد برگزاری آیین عقد با اجرای موسیقی زنده ایرانی همراه است. به عنوان مثال، دف نوازی و رقص سماع، یکی از مرسوم ترین موسیقی ها و حرکات موزون این مراسم شناخته می شود.

موسیقی اصیل و سازهای اصیل ایرانی نیز نقش بسزایی در برگزاری آیینی عقد دارند. دستگاه شور ساز سنتور، ساز دف و تنبک، مهم ترین سازهای ایرانی در عقد سنتی ایرانی هستند.

در مراسم مناجات اولیه، خانواده عروس، داماد و اقوام دور و نزدیک برای آینده زوجین دعا می کنند. گاهی اوقات نیز نماینده ای از طرف عروس و داماد که اغلب پدر یا پدربزرگ آن ها هستند، برای خواندن دعای خیر به جایگاه ویژه دعوت می شوند.

در نهایت نیز برگزاری آیین عقد به صورت ایرانی انجام شده و زوجین می‎توانند خطبه عقد آریایی را تلاوت کنند. هر یک از مناسباتی که در این بخش ذکر شد، بنابر نظر دلخواه عروس و داماد قابل اجرا یا حذف هستند.

برخی از زوجین مایل به برگزاری عقد به صورت سنتی نیستند. در حالی که برخی دیگر روش های عقد باستانی را از مراسم خود حذف می‎کنند.

چیدمان سفره عقد

راهنمای چیدمان سفره عقد کلاسیک

سبک سفره عقد کلاسیک، سبکی است که هرگز از مد نمی افتد. با دکوراسیونی که همیشه خیره کننده است، ظاهری شیک دارد و بسیاری از عروس ها آرزوی آن را دارند. اگرچه امروزه در چیدمان داخلی سفره عقد از سبک سنتی کمتر استفاده می شود، اما سبک کلاسیک همچنان پر از ترندهای پرطرفدار است.

در این قسمت از مقاله قصد داریم نحوه تخصصی چیدمان سفره به صورت کلاسیک را برای شما توضیح دهیم. اگر به این سبک علاقه‎مند هستید و دوست دارید اجزای سفره عقد شما دارای ظاهری کلاسیک باشد، ما را دنبال کنید.

در درجه اول، برای طراحی سفره عقد کلاسیک، بهتر است از رنگ های ملایم تر استفاده کنید. رنگ های نرم و ملایم امکان آرامش بیش تری در محیط فراهم می کنند و به کلاسیک اروپایی نزدیک هستند.

اقلامی مانند لوسترهای بزرگ، صندلی‌های راحتی به سبک لویی پانزدهم، آینه‌ها و شمعدان‌های معلق، ابزارهای مناسبی هستند. همچنین استفاده از اقلام کریستالی، اکریلیک و استفاده از دسته گل های بزرگ، می تواند ظاهر جذاب تری به سفره بدهد. بهتر است گل ها را در اطراف سفره به صورت پراکنده قرار دهید تا دیگر اجزای آن نیز به طور کامل مشخص باشند.

اگر قصد دارید سفره عقد ساده و کلاسیک را بر روی یک میز قرار دهید، به شما پیشنهاد می کنیم از میزهای گرد کوچک استفاده کنید. همچنین استفاده از ظروف نقره و مسی، تداعی بخش ظاهری کلاسیک و قدیمی برای مراسم شما است.

نورپردازی سفره عقد نیز یکی دیگر از نکات مهم در زمینه طراحی خاص تخصصی است. می‎توانید برای اینکه ظاهر کلاسیک سفره مراسم شما حفظ شود، از شمعدانی‎های بلند نقره یا برنج استفاده کنید. این شمعدانی‎ها اگرچه کمیاب هستند، اما می‎توان آن‎ها را در برخی فروشگاه‎ها پیدا کرد. در بخش‎های بعدی، چیدمان سفره آیینی عقد به روش‎های دیگر را آموزش می‎دهیم.

سفره عقد ساده

چیدمان سفره عقد به صورت لاکچری

چیدمان سفره عقد به صورت لاکچری، توسط اقشار خاصی از جامعه انجام می شود. اصولا روش هایی که برای تزیین سفره عقد به صورت لاکچری استفاده می شوند، شامل روش های هزینه ساز هستند.

به عنوان نمونه، انتخاب ظروف پذیرایی وارداتی که دارای ورقه هایی از طلا هستند، هزینه یکسانی با ظروف ساده ندارند. به همین منظور، ارائه دهندگان خدمات عروسی، چیدمان سفره لاکچری، ساده، مدرن و کلاسیک را از یکدیگر مجزا کرده اند.

با انجام این کار بررسی و انتخاب هر یک از چیدمان‎های سفره برای زوجین آسان تر می شود. در این بخش چیدمان لاکچری سفره عقد را برای شما بررسی کرده‎ایم.

برای چینش سفره عقد لاکچری، بیش تر از محصولات و متریال لوکس و وارداتی استفاده می شود. به عنوان مثال ظروفی مثل گلدان، دیس و ظروف پذیرایی، از کشورهای تولیدکننده خارجی وارد می شوند.

اصولا ظروف کریستال، نقره و طلاکوب، بیش ترین استفاده را در چینش سفره عقد لاکچری دارند. همچنین گاهی اوقات اقلام و مواد خوراکی نیز به صورت وارداتی هستند. مثلا انواع شیرینی هایی که در سفره قرار می گیرند، توسط برند های معروف خارجی آماده سازی شده اند.

سفره عقد لاکچری اصولا بر روی یک میز بزرگ مستطیلی شکل قرار می گیرد. ظاهر یکنواخت و هماهنگ با رنگ مراسم، از اصلی ترین مولفه های یک سفره عقد لوکس و لاکچری است. اصولا قرارگیری یک رومیزی بر پایه میز، تزیین آن به وسیله ریسه های رنگارنگ و یا دسته گل‎ های بزرگ و استفاده از ظروف پذیرایی بزرگ، در چیدمان لاکچری مرسوم است.

فضای اختصاص یافته برای چیدمان سفره، باید وسیع باشد تا بتواند نمادی از یک مراسم لوکس را نشان دهد. در ادامه، هزینه‎های چیدمان سفره آیینی و نکاتی که پیرامون آن باید بدانید را بیان می کنیم. می‎توانید ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

چیدمان سفره لاکچری

 

ملزومات و وسایل سفره عقد، شامل چه مواردی هستند؟

همانطور که در بخش های بالایی اشاره کردیم، چیدمان سفره عقد مهارتی است که هرکسی امکان انجام آن را ندارد. به همین دلیل نیز باید فرآیند چیدمان را به دست افرادی که در این زمینه تخصص دارند بسپارید.

در این قسمت برخی از مهم ترین وسایل و ملزومات سفره عقد آریایی را به شما معرفی می کنیم. اگر مایل به آشنایی با این وسایل هستید، می توانید ما را تا پایان همراهی کنید.

 • وسایل خوراکی سفره عقد: وسایل سفره عقد به دو دسته خوراکی و غیر خوراکی تقسیم بندی می شوند. دسته خوراکی بیش تر شامل نمادهای ایرانی و اصیل هستند. به عنوان نمونه آجیل هایی مانند فندق، پسته و گردو را در ظرف هایی یکدست و هماهنگ قرار می دهند.
 • این محصولات نشان دهنده برکت و شوکت زندگی مشترک هستند. همچنین استفاده از انواع شیرینی که ریشه در فرهنگ باستانی کشور دارند مانند لوزینه و شیرینی شکری، می‎تواند نماد خوبی از فرهنگ ایرانی باشد.
 • وسایل غیر خوراکی سفره عقد: سفره عقد مدرن، ساده و لاکچری، علاوه بر وسایل خوراکی دارای وسایل غیر خوراکی نیز هستند. به عنوان مثال انواع ظروف مدرن، آینه و شمعدان و همچنین ظروف سنتی ایرانی، در سفره عقد استفاده می شوند.
 • اصلی ترین نماد برای تمامی سفره های عقد در کشور، شامل یک جلد قرآن و یک ظرف آب است. هر یک از این دو وسایل به عنوان مقدسات آیینی ما ایرانیان شناخته می شوند و هر یک دارای نمادهای مهمی هستند.
 • استفاده از قرآن به عنوان نمادی از حضور خداوند در مراسم عقد بوده و اغلب به عنوان یک شاهد مذهبی به آن رجوع می شود. وجود آب زلال نیز نمادی برای روشنایی آینده عروس و داماد است.

چیدمان سفره مدرن

هزینه نهایی چینش سفره عقد ساده چقدر است؟

برای بسیاری از افراد، چیدمان سفره عقد بستگی به عوامل مختلفی دارد. یکی از مهم‎ترین عوامل، هزینه‎های نهایی این تشریفات آیینی است. بسیاری از زوجین تمایل دارند هزینه نهایی سفره عقد بسیار به صرفه تر از هزینه برگزاری مراسم باشد.

آن‎ها به عوامل اجرایی مجموعه‎ها تاکید می‎کنند که چیدمان سفره ساده و کم هزینه باشد. با این حال مجموعه‎هایی نیز هستند که لاکچری ترین و مدرن ترین سفره‎های عقد را با کم ترین هزینه برای مراسم آماده می کنند.

یکی از این مجموعه ها، تشریفات باغ بهاران است که در زمینه چینش سفره عقد از تخصص کارکنان و طراحان زبده استفاده می‎کند. هزینه چینش سفره عقد، بستگی به عوامل مختلفی دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

 • متریال مورد استفاده: هزینه چیدمان سفره عقد تا حد زیادی به متریال و اقلام به کار رفته در سفره بستگی دارد. هر چه وسایل مورد استفاده لاکچری تر، مدرن تر و زیباتر باشد، به موازات آن هزینه نیز افزایش خواهد یافت.
 • در واقع می توان گفت لوازمی که در سفره قرار می گیرند، تعیین کننده نهایی قیمت چیدمان هستند.
 • طراحان و تکنسین های چیدمان: تخصص و تجربه طراحان سفره عقد ایرانی، تاثیر بسزایی در تعیین قیمت چیدمان می گذارد. اگر طراح رزومه و سابقه بالایی داشته باشد، طبیعی است که هزینه بیش تری نیز برای طراحی سفره عقد دریافت می‎کند.
 • پس این امر را نیز می توان به عنوان یکی از مهم ترین گزینه‎های تعیین هزینه در نظر گرفت.
 • سلیقه و نیاز زوجین: در برخی موارد، زوجین برای چیدمان سفره عقد پیشنهادهایی ارائه می کنند. این پیشنهادها بر اساس هزینه‎ای که به دنبال دارند، در قیمت نهایی چیدمان سفره تاثیر مستقیم می گذارند. به عنوان مثال برخی از زوجین مایل به استفاده از دسته گل یاس در بخش‎های مختلف سفره عقد هستند.

 

برگزاری آیین عقد

معرفی مجموعه باغ بهاران و عوامل آن

پس از آشنایی با نحوه چیدمان سفره عقد و رسومات سنتی عقد ایرانی، حالا نوبت به آشنایی با مراکز تخصصی عقد است. مجموعه باغ بهاران، یکی از حرفه ای ترین مجموعه ها در زمینه اجرای تشریفات عقد به شمار می آید.

این مجموعه دارای متخصص ترین و مجرب ترین کادر اداری و اجرایی است. به گونه ای که اغلب زوجین برای برگزاری جشن عقد خود به این تشریفات مراجعه می کنند. موقعیت مکانی باغ بهاران در غرب تهران، به گونه ای است که امکان دسترسی به متقاضیان را فراهم می کند. به این ترتیب افراد از مرکز شهر تهران و شهرهای اطراف مانند استان‎ البرز، ورامین و قم می‎توانند برای برگزاری مراسم به این مرکز بروند.

سالن عقد بهاران ، دارای لوکیشن های متفاوتی برای عکس برداری عروس و داماد است جایگاه ویژه برگزاری مراسم عقد، جایگاه پدر و مادر عروس و داماد برای خواندن نیایش، اختصاص محلی برای رقص و شادی مهمانان و تخصیص جایگاه پذیرایی، از جمله بخش های مختلف مجموعه بهاران هستند.

همچنین بخش هایی که دارای گل آرایی ویژه هستند نیز برای عکس برداری مناسب می باشند. لازم به ذکر است که در این مجموعه، برگزاری مراسم عقد در فضایی باز و مجلل برگزار می شود. اگر مایل به بهره مندی از خدمات ویژه باغ بهاران هستید، می توانید به صورت مستقیم با این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

سفره عقد ایرانی

باغ بهاران

نظرات (4)

 1. احسان جعفرپور
  بهمن 24, 1401

  شما سالن یا باغ بزرگ برای برگذاری مراسم عروسی هم دارید؟؟؟

  • سالار روان مهر
   بهمن 24, 1401

   سلام وقتتون بخیر بله شما میتوانید باما تماس بگیرید و مشاوره رایگان در خصوص برگزاری مراسمتان داشته باشید.

 2. زهرا سعيدي
  بهمن 24, 1401

  عالي بود

  • سالار روان مهر
   بهمن 24, 1401

   ممنون از شما

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *